Finansowanie działalności gospodarczej
Gdy myślimy o rozwoju naszej firmy, niezależnie czy jest to przychodnia, specjalistyczna klinika, prywatny gabinet, czy po prostu środek transportu musimy rozważyć w jaki sposób sfinansujemy naszą inwestycję. Decyzja ta może mieć kluczowe znaczenie dla naszej firmy, szczególnie w początkowej fazie rozwoju, a zły wybór może zachwiać płynnością finansową oraz zmniejszyć nasze dochody.
Najpopularniejszymi sposobami są na pewno kredyty oraz leasing operacyjny , ale często zapomina się, że nie są to jedyne źródła kapitału dla branży medycznej. Leasing operacyjny może być formą optymalizacji podatkowej, np. gdy potrzebujemy kosztów na koniec roku. Możemy dobrać tak parametry leasingu, by w ciągu 2 miesięcy zaliczyć aż 60% wartości kupowanego przez nas przedmiotu w koszty. Leasing finansowy, chociaż mniej popularny, w pewnych sytuacjach może okazać się korzystniejszy, np. gdy potrzebujemy leasingu na krótki okres lub gdy nasza firma jest Vatowcem i potrzebujemy kosztów Vat na koniec roku. Producenci sprzętu medycznego często oferują atrakcyjną sprzedaż ratalną na swoje produkty, by zachęcić do wyboru akurat ich oferty, a nie konkurencji.
Coraz większą popularnością cieszą się pożyczki leasingowe, którym bliżej do kredytu niż do leasingu, ale użyczają ich firmy leasingowe na uproszczonych metodach, co skutkuje szybszym procesem oraz większą przystępnością dla firm nie posiadających zdolności kredytowej. Ilość przyznawanych pożyczek leasingowych w Polsce rośnie z roku na rok o prawie 50%. Są one szczególnie atrakcyjne dla zakupu środków trwałych, opodatkowanych stawką VAT 8% – czyli sprzętu medycznego. Pośród wielu metod finansowania, zawiłości prawnych oraz podatkowych łatwo się pogubić, dlatego opracowałem kilka najważniejszych aspektów, na które trzeba zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniej dla nas formy finansowania.
Zdolność kredytowa
Młode firmy niewykazujące jeszcze stabilnych dochodów mogą mieć utrudniony dostęp do kredytów. Z pomocą przychodzą wtedy firmy leasingowe, w których często wymagania będą dużo mniejsze. Firmy ze złą kondycją finansową mogą skorzystać z leasingu zwrotnego pozwalającego odprzedać majątek naszej firmy, a mimo to dalej z niego korzystać, opłacając tylko ratę leasingową.
Koszty początkowe
Forma finansowania będzie zależała też od tego jaki wkład własny posiadamy. Często jest to kluczowy aspekt i najczęściej szukamy możliwości, dzięki której będziemy mogli zaangażować jak najmniej środków w potrzebną nam inwestycje. Chociaż jak wspominałem wcześniej, nie trudno wyobrazić sobie sytuacje, w której firma szukając kosztów, będzie wybierała opcje dokładnie odwrotną. Niestety zazwyczaj niski wkład własny skutkuje większymi kosztami ogólnymi.
Cel inwestycji
Na rynku można znaleźć finansowanie prawie każdego aspektu naszej działalności: od finansowania bieżącej działalności, zakupu sprzętu czy samochodu, po znaczne inwestycje jak zakup nieruchomości. Jednak nie każdą formą finansowania będziemy mogli sfinansować każdy z tych celów.
Ilość formalności i czas
Najczęściej popełnianym błędem jest odkładanie decyzji na ostatnią chwilę. Trzeba wiedzieć, że im większa inwestycja i im większym ryzykiem jest obarczona, tym długość procesu oraz ilość potrzebnych dokumentów zawsze będzie większa. Nawet jeśli większość formalności wykona za nas nasz doradca, to trzeba zwracać uwagę na ramy czasowe, którymi objęta jest inwestycja. Może okazać się, że czasami opcja droższa, ale szybsza będzie dla nas korzystniejsza. Warto też pamiętać, że zakup używanego sprzętu zawsze skutkuje dodatkowym czasem potrzebnym do oceny aktualnej wartości.
Ogólny koszt finansowania
Porównując koszty ważne by nie zapomnieć o kilku rzeczach których nie zawsze widać przy suchym zestawienie cyfr. Na przykład w leasingu operacyjnym wykup końcowy jest nieobowiązkowy, więc warto zwrócić uwagę czy został uwzględniony w wyliczeniach. Koszt kredytu możemy optymalizować przez nadpłaty gdy tylko mamy wolne środki. Natomiast nadpłata leasingu skutkować będzie tylko zamrożeniem naszych pieniędzy bez obniżania kosztów lub skracania okresu.
Podsumowanie
Mimo popularności niektórych form finansowania, nigdy nie można z góry stwierdzić, że ta sama metoda finansowania zawsze będzie najlepsza. Wybór powinien być uzależniony od wielu aspektów i dobrany indywidualnie do potrzeb naszej firmy. Podobnie będzie z następnym etapem, czyli wyborem banku/leasingodawcy. Ciężko policzyć ile tego typu instytucji mamy na rynku, a każdy z nich ma po kilka lub kilkanaście ofert, z pośród których możemy wybierać. Przed podjęciem każdej decyzji finansowej warto więc dogłębnie zapoznać się z możliwościami oferowanymi przez rynek oraz wybrać ofertę, która będzie dla nas najlepsza. Końcowo dobra decyzja, pozwoli nam zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale też czas i nerwy.